środa, 11 stycznia 2012

Wolfsschanze

Wilczy Szaniec – Wolfsschanze

Gierłoż, Wilcze Gniazdo, w sercu Mazur są ruiny zamaskowanego miasteczka w lesie gierłońskim. Zamieszkiwane do 1944 przez 2 tysiące do 20 lipca 1944, do nieudanego zamachu od von Stauffenberga.  Na powierzchni 250[ha] przebywali Adolf Hitler, Hermann Goring, Heinrich Himmler, Martin Bormann, Joseph Goebbels i inni. Otoczona zasiekami, później polami minowymi.
Główna polowa kwatera Hitlera 1941 - 1944, decyzją z 1940 późną jesienią, podjęto budowę biorąc pod uwagę oddalenie miejsca oraz zalesienie mieszane z bagnami, zaś bliskość granicy z ZRSS była atutem. Naturalną przeszkodą były mazurskie jeziora dla wojsk lądowych. Przy budowanie pracowało 50 tysięcy osób pod przykrywką budowy zakładów chemicznych Askania, Koszt budowy prawie 40 mln. Marek.
Za osobiste bezpieczeństwo Hitlera odpowiadała Służba Bezpieczeństwa Rzeszy - RSD, którą dowodził SS-Brigadenführer Rattenhuber. RSD składało się z dwóch grup. Do każdej z nich należało po dziesięciu funkcjonariuszy służby kryminalnej i kilkunastu członków gwardii przybocznej Hitlera. Funkcjonariusze RSD, odpowiedzialni za ochronę Hitlera, tak by nie przeszkadzać. Ochrona zewnętrzna to zmotoryzowany batalion przyboczny FBB.
Podzielone strefy na zamkniętą tylko do użytku Hitler. Drewniane baraki poprawiono strunobetonem. Budowle między innymi schron dla gości, kasyno, herbaciarnia. W następnym etapie wzmocniono żelbetem. Po zbombardowaniu wzmocniono ściany do 4m, stropy do 8m grubości. Baraki poprawiono cegłami i strunobetonem. W sumie około 100 obiektów i 100 baraków. Większość naziemnych, plus magazyny i podpiwniczenia instalacji. Drogi betonowe głównie, asfalt, bruk, przejścia piaskowe utwardzane. Kwatera wyposażona we wszystkie środki techniczne: prąd, w razie czego agregaty prądotwórcze diesle i baterie akumulatorów. Połączenia kolejowe samobieżne, rozwinięte plus specjalne. Teren zamaskowany atrapami drzew, zaś ubytki uzupełniane atrapami z rur pokrytych igielitową siatką imitującą liście, wszystko odporne na ogień. Większość obiektów o płaskich dachach z zagłębieniami od 10 do 30 cm, wypełniane ziemią i sadzano krzewy, trawę siano i ustawiano sztuczne drzewa. Pomiędzy budynkami i drzewami rozciągnięte siatki maskujące – całość wyglądała jak gęsty las, zaś a skuteczność potwierdzał GPS. Robotnicy o cywilnych paszportach, a dla niepoznaki pozwalano przelatywać samolotom pasażerskim nad budową.
Obiekty mieszkalne urządzone skromnie i funkcjonalnie. Małe pomieszczenia do pracy, oświetlane w większości światłem dziennym, boazeria, otynkowane ściany. W standardzie wykonane z drewna szafy, regały na akta, stoły, krzesła, taborety, w mieszkalnych podłogi parkietowe.
Uszkodzony 20 lipca 1944. Wysadzony w nocy z 24 na 25 stycznia 1945, schrony typu ciężkiego wiec ciężko. Dwukrotnie rozminowywany. Do czasu utworzenia muzeum, służyła jako hotel robotniczy dla robotników Pałacu Kultury i Nauki, później jako akademiki.
Udostępniona dla zwiedzających w 1959. Obecnie na terenie obiektu znajduje się kompleks rekreacyjno – wypoczynkowy, dostępny dla zwiedzających od rana do zmroku. Przewodnicy oprowadzający w angielski, niemieckim, i innych. W byłym budynku Gwardii Przybocznej hotel i restauracja; strzelnica – można sobie postrzelać z replik borni; loty widokowe itd. okolica dla wędkarzy, grzybiarzy, amatorów sportów wodnych, jazdy konnej, off roadu.

Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilczy_Szaniec z makietą i opisem budynków;
więcej zwiedzanie z hotelem: http://wolfsschanze.pl/
Ciekawostka:
Wilczy Szaniec idzie na przetarg. Za ile wynajmą kwaterę Hitlera?
2012-01-11 09:51:56 (ost. akt: 2012-01-11 10:05:21)
Roczny czynsz — 470 tysięcy złotych. W zamian setki ton historycznego żelbetonu. Nadleśnictwo Srokowo wystawiło na przetarg Wilczy Szaniec w Gierłoży.

Zobacz więcej na stronach Gazety Olsztyńskiej:


(Wolfsschanze, Wolf’s Lair), pseud: Wolf do 1919, użyte w innych kwaterach: Werwolf (wilkował), wolfsschlucht1, 2 (wiczy jar), Fryderyk Wielki - Prusy ,