piątek, 11 stycznia 2013

Micro loft, micro apartament i polikatoikea

Mikroapartament oraz najmniejsze rozwiązania
Cena od 50 000 zł do 90 tyś.  za 12m². Przykładowo, we Wrocławiu przebudowano hotel na nowoczesne mikro apartamenty, z dostępem do samoobsługowej pralni z suszarnią przez zawiadomienie sms, recepcja, stała ochrona budynku wraz z monitoringiem, dostęp do rowerowni. W standardzie: klimatyzacja, łazienka, Internet, kablówka plus panele podłogowe. Za dopłatą umeblowanie i aneks kuchenny z AGD.
Smart space, micro loft, micro apartament,
W małych wnętrzach każdy centymetr jest na wagę złota. My Micro NY – część budynku stworzonego z 55 jednostek mieszkalnych, Micro loft na Manhatanie – 4 kondygnacyjne jak przy mikro apartametrze, to nieliczne z nich.
Optymalne wykorzystanie powierzchni sprawia, że na niewielkiej powierzchni, może powstać trzy poziomowe mieszkanie. Jedna osoba odnajduje się doskonale, dla pracoholika i studenta; może służyć na wynajem lub jako kwatera studencka. W delegacjach oraz na wyjazdy służbowe też znajdzie doskonałych nabywców. Przez odpowiednią aranżację i użycie najnowszych materiałów, można maksymalnie wykorzystać powierzchnię na: kondygnacja 1: aneks kuchenny, łazienka (wc oraz kabina prysznicowa); kondygnacja 2 – pokój dzienny z szafami pod schodami, kondygnacja 3 – sypialny.  Wysokość wnętrza od 7m do 9m.
Micro kawalerka – na dość ciekawy pomysł wpadli architekci ze Szwecji, projektując domki o powierzchni 10m². Wykonane całkowicie z drewna sosnowego, mieści wszystko co jest potrzebne do życia. Zaprojektowane z myślą o studentach, i nie tylko.  Sypialnia za antresolę, do których doprowadzają wąskie (dla mnie za wąskie – bezpieczeństwo, a było miejsce!) schody pełniące rolę półek. Składane biurko plus przy aneksie kuchennym (dla jednej osoby o 1 za dużo); łazienka za przesuwnymi drzwiami. Już pierwsze 22 domków zostanie oddanych w 2014.

Na najlepszy pomysł wpada Ikea: POLIKATOIKEA. Gotowe wraz z wyposażeniem o niewielkim metrażu, można ustawić wszędzie. I nadają się do zamieszkania od zakupu. Projekt zajął 1 miejsce w konkursie Origami Architektury w Portugali. (21.12.2012)

poniedziałek, 7 stycznia 2013

Pałac na wodzie w Kopicach

 Pałac na wodzie, woj. opolskie 
Od 1360 r. Kopice siedziba rodu von Borsnitz, później rodziny von Beess do 1450; 1534 r. kanonik katedry wrocławskiej Baltzar von Neckern, później Jan Henryk Heymann von Rosenthal, Gotfryd von Spaetgen, od 1751 r. von Sierstorpff. Siedziba rycerska, przebudowana na rezydencję w stylu klasycystycznym w 1783 r. wg projektu opolskiego architekta Jana Rudolpha. W 1859 r. zakupiony przez Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joannę Gryczik von Schomberg-Godulla. Przebudowany w 1864 r. wg KarlaLüdecke i Konstantego Heidenreicha. Obiekt na planie litery L, o nieregularnej bryle. W części centralnej 3 kondygnacje z wejściem głównym, z ryzalitem iportykiem. Elewacje tynkowane, gładkie, boniowane, licznie zdobione detalami kamieniarskimi i rzeźbami. Dwie wieże czworoboczne z dachami wielospadowymi ziglicami; oranżeria i rozarium; kaplica; przekryty dachem wielospadowym;  kamienny most nad fosą pałacową połączoną ze stawem. Ruiny otoczone parkiem krajobrazowym 70 ha; w parku 10 stawów; z wieloma  budowlami m.in. świątynia dumania. Zespół pałacowo- parkowy do 1945 roku własnością rodu Schaffgotsch. 
Okres II Wojny przetrwał bez uszkodzeń. Po 1945 okradany: Armia Czerwona, UB, szabrownicy. 1956 splądrowany i dla zatarcia śladów podpalony, dewastowany. W 1990 sprzedany na odbudowę krakowskiemu biznesmenowi za 5000 zł. ze spłatą do 2014 i odbudową w 4 lata na stan z przed 1958. Obiekt nadal ulega dewastacjom i grabieżom. Czerwcu 2008 r. kolejny inwestor, zabezpiecza prowizorycznie i przeprowadzając prace porządkowe.