Domki dla lalek mają bogatą tradycję. W Polsce jest to okres La Belle Epoque – prawdziwy renesans dla nich. Pierwsze egzemplarze powstały już w 1558, dla księcia Bawrskiego Albrechta V, przypominającego bardziej gablotę niż zabawkę, z precyzyjnie wykonanymi elementami.
Następne to wiek XV i XVI, Niemcy specjalistami w produkcji zabawek, a Norumberga jako największy ośrodek zabawkarski. Zyskały tam popularność w XVII i XVIII wieku i potraktowane jako zabawki edukacyjne. Holandia słynęła z bogatych domków kredensowych, zaś Anglia to miniaturowe wnętrza domków jako odzwierciedlenie współczesnych domów. Kredensowy Dom Wiktoriański jako miniaturowy świat, powstał w 1860, którym pasjonowała się Wiktoria, królowa. Miniaturowe repliki stworzono w końcu XVIII w w Ameryce Południowej.
Tańsze zestawy złożone z pokoi z wyposażeniem zyskały popularność w europie, jak kuchnie norymberskie (połowa XVII w), francuskie eleganckie saloniki, niemieckie bogato wyposażone sklepy. Włochy – miniatury o tematyce religijnej. Dom Lalek Królowej Marii stworzony w latach 20 XX jako wystrój Zamku Windsor w Anglii (zewnątrz wierna miniatura XVIII pałacu, wnętrze to królewska rezydencja współczesna, wyposażenie do od samochodów po zestawy porcelany, mini butelki z prawdziwymi trunkami).
Masowe domki to XIX za sprawą rozwoju litografii, barwnej (materiał to papier, karton). Lata 50 XX wieku to dodatek tworzyw sztucznych. Główni producenci to Niemcy, Anglia i USA.
Współczesne domki to skala 1:12 (skala dla konstruktorów i kolekcjonerów), Skandynawia od lat 50 to 1:18 (Lundby firma). Miniaturowe domki dla lalek jako odzwierciedlenie stylu życia, mody, czasu o funkcji edukacyjnej są rozpowszechniane.
Domki dla lalek http://joemonster.org/art/16847
La Belle Epoque – z francuskiego znaczy epoka piękna, okres piękny, czas piękny, okres od zakończenia wojny francusko – pruskiej (1871) do 1914 (wybuch I wojny światowej), przełom XIX i XX wieku. Okres rozkwitu, postępu i spokoju w Europie, w trakcie trwania III Republiki Francuskiej i Cesarstwa Niemieckiego. Postęp techniczny ułatwiał życie codzienne, zaś dzięki powstaniu kabaretów i rozwojom kin, życie kulturalne osiągnęło wysoki poziom. Sztuka to secesja oraz impresjonizm z jednoczesny pojawianiem się dekadentyzmu i fin de siecle. Do wybuchu wielkie wojny, rosła świadomość własnej siły klasy roboczej, powstawały ruchy socjalistyczne, partie rewolucyjne, narodziły się hitlerowskie Niemcy i bolszewicka Rosja.
Foto: www.flickriver.com