czwartek, 3 września 2020

Mamerki - Kwatera Główna Wojsk OKH

 


Na Mazurach nad Kanałem Mazurskim pomiędzy Węgorzewem, Giżyckiem, Kętrzynem a Gierłożą, znajduje się jeden z najlepiej zachowanych, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej. W latach 1940-1944 zbudowany dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów w tym 30 schronów żelbetowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów. Niemcy nie zdążyli wysadzić schronów, zostały one opuszczone bez walki przez wojska Wehrmachtu w styczniu 1945. 

Do Mamerek w chwili rozpoczęcia ataku Związku Sowieckiego, po przybyciu dowódcy Wojsk Lądowych feldmarszałka Walter Brauchitsch i szefa sztabu generalnego gen. Franz Halder z grupą 40 najwyższych rangą generałów Wehrmachtu, razem z feldmarszałkiem Friedrich Paulus, który to osobiście opracował plan ataku na ZSRR o kryptonimie Barbarossa. 

W Mamerkach przebywał też   gen. Heinz Guderian, twórca niemieckiej broni pancernej, którego czołgi dotarły pod Moskwę.

Na terenie kwatery działali szefowie wywiadu wojskowego gen. Liss zajmujący się szpiegostwem armii zachodnich jak i gen. Gehlen, który zdobywał informacje na temat Armii Czerwonej, a po wojnie dla amerykanów. Tu po raz pierwszy spotkał się słynny lis pustyni, gen. Erwin Rommel ze słynnym strategiem gen. Erichem Mansteinem.


W sierpniu 1941 roku przybył z wizytą Mussolini z Hitlerem.

W kwaterze stacjonowali attache wojskowi: fiński, węgierski i japoński. W latach 1941-1942 kwaterę odwiedzali Miklos Horthy węgierski dyktator, Jon Antonescu rumuński szef państwa, Carl Mannerheim, marszałek Finlandii, naczelny dowódca w wojnach z ZSRR 1939-40 i 1941-44.

Na terenie kwatery, od czerwca 1941 do lutego 1943, pełnił służbę płk Claus Stauffenberg, który prowadził przygotowania do obalenia władzy Hitlera. W ciszy mamerskiego lasu prowadził tajne rozmowy i werbował kolejnych spiskowców. Tu przechowywano materiał wybuchowy, który miał być użyty w zamachu oraz tajne dokumenty dotyczące przejęcia władzy. Wiosną 1944 roku kpt. Kuhn i por. Hagen wykopali w lesie Mamerskim, niedaleko baraku Wydziału Organizacyjnego sporą jamę i zagrzebali w niej materiał wybuchowy, a nieco dalej najbardziej poufne dokumenty zawierające rozkazy na dzień obalenia Hitlera.


Więcej: https://www.mamerki.com/

Ciekawostki: https://www.se.pl/olsztyn/tajemnicza-odznaka-znaleziona-w-bunkrach-w-mamerkach-poszukiwacze-nie-mamy-tego-w-zbiorach-aa-ARAg-nrFn-keMb.html

Foto: internet,