środa, 18 listopada 2015

Domki dla lalek

Domki dla lalek mają bogatą tradycję. W Polsce jest to okres La Belle Epoque – prawdziwy renesans dla nich. Pierwsze egzemplarze powstały już w 1558, dla księcia Bawrskiego Albrechta V, przypominającego bardziej gablotę niż zabawkę, z precyzyjnie wykonanymi elementami.
Następne to wiek XV i XVI, Niemcy specjalistami w produkcji zabawek, a Norumberga jako największy ośrodek zabawkarski. Zyskały tam popularność w XVII i XVIII wieku i potraktowane jako zabawki edukacyjne. Holandia słynęła z bogatych domków kredensowych, zaś Anglia to miniaturowe wnętrza domków jako odzwierciedlenie współczesnych domów.  Kredensowy Dom Wiktoriański jako miniaturowy świat, powstał w 1860, którym pasjonowała się Wiktoria, królowa.  Miniaturowe repliki stworzono w końcu XVIII w w Ameryce Południowej.
Tańsze zestawy złożone z pokoi z wyposażeniem zyskały popularność w europie, jak kuchnie norymberskie (połowa XVII w), francuskie eleganckie saloniki, niemieckie bogato wyposażone sklepy. Włochy – miniatury o tematyce religijnej.  Dom Lalek Królowej Marii stworzony w latach 20 XX jako wystrój Zamku Windsor w Anglii (zewnątrz wierna miniatura XVIII pałacu, wnętrze to królewska rezydencja współczesna, wyposażenie do od samochodów po zestawy porcelany, mini butelki z prawdziwymi trunkami).
Masowe domki to XIX za sprawą rozwoju litografii, barwnej (materiał to papier, karton). Lata 50 XX wieku to dodatek tworzyw sztucznych. Główni producenci to Niemcy, Anglia i USA.
Współczesne domki to skala 1:12 (skala dla konstruktorów i kolekcjonerów), Skandynawia od lat 50 to 1:18 (Lundby firma).  Miniaturowe domki dla lalek jako odzwierciedlenie stylu życia, mody, czasu o funkcji edukacyjnej są rozpowszechniane.

La Belle Epoque  – z francuskiego znaczy epoka piękna, okres piękny, czas piękny, okres od zakończenia wojny francusko – pruskiej (1871) do 1914 (wybuch I wojny światowej), przełom XIX i XX wieku. Okres rozkwitu, postępu i spokoju w Europie, w trakcie trwania III Republiki Francuskiej i Cesarstwa Niemieckiego.  Postęp techniczny ułatwiał życie codzienne, zaś dzięki powstaniu kabaretów i rozwojom kin, życie kulturalne osiągnęło  wysoki poziom. Sztuka to secesja oraz impresjonizm z jednoczesny pojawianiem się dekadentyzmu i fin de siecle.  Do wybuchu wielkie wojny, rosła świadomość własnej siły klasy roboczej, powstawały ruchy socjalistyczne, partie rewolucyjne, narodziły się hitlerowskie Niemcy i bolszewicka Rosja.
 Foto: www.flickriver.com  

piątek, 11 września 2015

Wnętrza w angielskim stylu

Angielski styl – wnętrza w stylu angielskim.
Wnętrza w stylu angielskim nie onieśmielają. Są przytulne i tworzone z myślą o rodzinie: to tkaniny, koronki, obrusy, narzuty, ręcznie haftowane obrusy wywodzące się z tradycji kolonialnej - teraz, jasne i przestronne, efektowne draperie jak muślin, bawełna; rodzinne pamiątki, kolekcje bibelotów; meble to proste materiały, okna duże i jasne o odcieniach złamanej bieli.
Styl angielski jest odmianą stylu klasycznego. Salon w stylu angielskim to stolik kawowy, dwa wygodne fotele i kilka wazonów z kwiatami będą bazą do dalszych zmian.
Angielski styl wnętrzarski - ewolucja w ostatnich latach, z tradycją lokalną (nadrukowana flaga na ozdobne tkaniny do wnętrza, poduszki, dywany), znaczki z Elżbietą II na stale w kanonie wzornictwa.
Wnętrza angielskie to wnętrze z motywami nawiązującymi do tamtejszych stylów historycznych. Choć od czasów gwałtownego rozwoju przemysłu meblowego w Anglii minęło już około 250 lat, we współczesnych wykonaniach wciąż czuć ducha historii, bo angielska nowoczesność nadal jest stylowa. Zyskała tylko więcej lekkości (dodanie jasnych kolorów, dzięki którym styl angielski jest bardziej zrównoważony). To tradycyjne, przytulne wnętrza.
Współcześnie dominującą kolorystyką: pastele, róże, biele, wykończenia w kolorze naturalnego drewna, dekoracyjne, kwiatowe motywy; puszyste dywany, tkaniny, sztukaterie, poduchy, różnego rodzaju bibeloty i dodatki. jak w XVIII wiecznej Anglii, stosuje się wiele różnorakich elementów. Całość ma sentymentalny, fantazyjny wydźwięk, dopasowany do potrzeb mieszkańca (swoboda i wygoda).  Szybki rozwój przemysłu meblarskiego w Anglii 1/2 XVIII wieku. Thomas Chippendale wydał katalog "The gentleman cabinet - maker's director" (zamiłowanie do przepychu i skomplikowanych form). Meble z końca XVIII katalogu Sheratona są klasyczne. Rewolucja na  rynku (nie tylko w angli) to Thonet, metoda gięcia drewna nad parą.  Jego słynne krzesło nr 14 było pierwszym krzesłem produkowanym na skalę masową, a idea masowej produkcji nie spodobała się Williamowi Morrisowi. (Arts&Crafts, powrót do tradycyjnej metody produkcji mebli z inspiracją sztuką ludową). Popularne w Anglii motywy roślinne (tkaniny, tapety) Morris. Materiały to drewno (meble z naturalnego surowca, ściany, sufity, lamperie, panele, listwy wykończeniowe). Stylizowane elementy (popularne w Anglii) konsole, biblioteczki - równoważy biel. Typowe wzory to wzory roślinne (tapety, poduszki, zasłony, obicia);  wielość tkanin decyduje o przytulności pomieszczenia.
Anglicy są sentymentalni więc w domach pełno bibelotów - pamiątek rodzinnych, figurek, zdjęć, ramek czy obrazów).
Wyróżniki to duże odsłonięte okna,  salon - klasyczny kominek, głębokie, miękkie kanapy z poduszkami;  tapicerka (serwety, porcelana) kwiaty angielskie róże, jasne róże, błękity, jasne żółte; porcelana kredensy, komody; zdjęcia, figurki, sypialnia w róże tapeta, (małe róże);  przepełnione słońcem wykusz, tam: toaletka z obrotowym lusterkiem, figurka golfisty - ulubiony sport wyspiarzy;   ekscentrycznego charakteru Brytyjczyków.

poniedziałek, 13 lipca 2015

Kraków, wycieczka

Wycieczka do Krakowa.
Kraków – stolica Polski do 1795 r., miasto koronacyjne oraz nekropolia królów Polski.  Posiada plcówki kulturalne o znaczeniu i statusie narodowym, jak Narodowy Stary Teatr, Muzeum Narodowe, Panteon Narodowy, Archiwum, Bibliotekę Jagiellońską, Instytut Książki.
Jako jedno z najstarszych miast Polski, posiada wiele wartościowych obiektów architektonicznych z wieloma instytucjami i placówkami kulturowymi, gromadzącymi bezcenne zabytki.
Do III rozbioru Polski, jako stolica Rzeczpospolitej funkcje stołeczne dzielił z Warszawą, będącą miastem rezydencjalnym króla.  Po ok. 1611 Warszawa uzyskała tytuł miasta rezydencjalnego, za Zygmunta III Wazy.
Zamek Królewski na Wawelu, Sukiennice i Wieża Ratuszowa, Kościół Mariacki, Kopce: Kościuszki, Wandy. Także Muzeum Czartoryskich, dzielnica Kazimierz, Galeria Sztuki Polskiej XIX w w Sukiennicach to niektóre z atrakcji historycznych miasta. Barbakan, Brama Floriańska.
Liczne imprezy i festiwale jak: Juwenalia studenckie, Wianki, Wielka Parada Smoków i Jamników, Festiwal Kultury Żydowskiej na Szerokiej, Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie MTG,  Noc Muzeów, Krakowski Festiwal Filmowy przykuwają uwagę zwiedzających.
Studiowałam i mieszkałam w tym mieście kilka lat. Maja bardzo duży sentyment do tego miejsca i bardzo go lubię.
Galeria, wycieczka do Krakowa
     

    

           

            

            

           


poniedziałek, 22 czerwca 2015

Krannog

Krannog – celtycki gród obronny na wyspie, ang. Crannog; 
sztuczne wyspy budowane na jeziorach Irlandii i Szkocji, zamieszkałe przez niewielkie grupy celtyckie; ponad 30 tysięcy jezior z co najmniej jednym kranongiem, średnio od 5 do 10; budowane w strefie przybrzeżnej, łączone z lądem stałym pomostem; dużo na środku jezior;
Budowle nawodne, różniące się od palafitów (palowe, obecnie wznoszone nad jeziorami Szwajcarii, południowe Niemcy, północne Włochy); warunki środowiskowe naturalne Szkocji (pofałdowane tereny górzyste, wrzosowiska, różne formy skalne z lasami świerkowymi, dębowymi, wiązami schodzące do brzegów jezior) nie pozwalały na osiedlanie na brzegach; połączenie pomostem i osadzanie drewnianych pali; o średnicy 8 – 80 metrów (największe o konstrukcji drewniano – kamiennej);
Odkryte w końcu XIX wieku, budowane na przełomie XVII – XVII; odkryte w końcu XIX – liczne relikty porozrzucane nad brzegami, wystające poza lustro wody i zalegające na dnie;

Fotografia przedstawia Scottish Crannog Centre;  OakBank nad jeziorem Loch Tay, hrabstwo Pertshire, środkowa Szkocja (http://www.visitscotland.com/cms-images/5x3-large/regions/perthshire/scottish-crannog-centre)