Angielski styl – wnętrza w stylu angielskim.
Wnętrza w stylu angielskim nie onieśmielają. Są przytulne i tworzone z myślą o rodzinie: to tkaniny, koronki, obrusy, narzuty, ręcznie haftowane obrusy wywodzące się z tradycji kolonialnej - teraz, jasne i przestronne, efektowne draperie jak muślin, bawełna; rodzinne pamiątki, kolekcje bibelotów; meble to proste materiały, okna duże i jasne o odcieniach złamanej bieli.
Styl angielski jest odmianą stylu klasycznego. Salon w stylu angielskim to stolik kawowy, dwa wygodne fotele i kilka wazonów z kwiatami będą bazą do dalszych zmian.
Angielski styl wnętrzarski - ewolucja w ostatnich latach, z tradycją lokalną (nadrukowana flaga na ozdobne tkaniny do wnętrza, poduszki, dywany), znaczki z Elżbietą II na stale w kanonie wzornictwa.
Wnętrza angielskie to wnętrze z motywami nawiązującymi do tamtejszych stylów historycznych. Choć od czasów gwałtownego rozwoju przemysłu meblowego w Anglii minęło już około 250 lat, we współczesnych wykonaniach wciąż czuć ducha historii, bo angielska nowoczesność nadal jest stylowa. Zyskała tylko więcej lekkości (dodanie jasnych kolorów, dzięki którym styl angielski jest bardziej zrównoważony). To tradycyjne, przytulne wnętrza.
Współcześnie dominującą kolorystyką: pastele, róże, biele, wykończenia w kolorze naturalnego drewna, dekoracyjne, kwiatowe motywy; puszyste dywany, tkaniny, sztukaterie, poduchy, różnego rodzaju bibeloty i dodatki. jak w XVIII wiecznej Anglii, stosuje się wiele różnorakich elementów. Całość ma sentymentalny, fantazyjny wydźwięk, dopasowany do potrzeb mieszkańca (swoboda i wygoda). Szybki rozwój przemysłu meblarskiego w Anglii 1/2 XVIII wieku. Thomas Chippendale wydał katalog "The gentleman cabinet - maker's director" (zamiłowanie do przepychu i skomplikowanych form). Meble z końca XVIII katalogu Sheratona są klasyczne. Rewolucja na rynku (nie tylko w angli) to Thonet, metoda gięcia drewna nad parą. Jego słynne krzesło nr 14 było pierwszym krzesłem produkowanym na skalę masową, a idea masowej produkcji nie spodobała się Williamowi Morrisowi. (Arts&Crafts, powrót do tradycyjnej metody produkcji mebli z inspiracją sztuką ludową). Popularne w Anglii motywy roślinne (tkaniny, tapety) Morris. Materiały to drewno (meble z naturalnego surowca, ściany, sufity, lamperie, panele, listwy wykończeniowe). Stylizowane elementy (popularne w Anglii) konsole, biblioteczki - równoważy biel. Typowe wzory to wzory roślinne (tapety, poduszki, zasłony, obicia); wielość tkanin decyduje o przytulności pomieszczenia.
Anglicy są sentymentalni więc w domach pełno bibelotów - pamiątek rodzinnych, figurek, zdjęć, ramek czy obrazów).
Wyróżniki to duże odsłonięte okna, salon - klasyczny kominek, głębokie, miękkie kanapy z poduszkami; tapicerka (serwety, porcelana) kwiaty angielskie róże, jasne róże, błękity, jasne żółte; porcelana kredensy, komody; zdjęcia, figurki, sypialnia w róże tapeta, (małe róże); przepełnione słońcem wykusz, tam: toaletka z obrotowym lusterkiem, figurka golfisty - ulubiony sport wyspiarzy; ekscentrycznego charakteru Brytyjczyków.
Foto: www.e-mieszkanie.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz