Zanieczyszczenia powietrza to poważny problem. Przekłada się to na komfort życia i zdrowie, dla których wysoki poziom zanieczyszczeń może mieć nieodwracalne skutki.
Najstarszym i najbardziej skutecznym filtrem są rośliny i tylko one są w stanie oczyścić powietrze, stąd inwestowanie w przyrodę jest bardzo opłacalne. W walce o jakość powietrza powstało dużo oczyszczaczy powietrza, jonizatory, ozonatorów i wiele innych.
Dodatkowo powietrze w domu może być zbyt suche lub wilgotne, co również niekorzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Pyły, alergeny i roztocza są również istotne przy oczyszczaniu.
Powietrze przekłada się bezpośrednio na komfort życia. Idealna wilgotność wewnątrz budynku powinna się zawierać pomiędzy 30 do 65%. W tych warunkach oddycha się najlepiej oraz korzystne jest dla drewnianych podług i mebli
Zbyt suche powietrze wysusza śluzówkę i spojówki, utrudnia pobieranie przez organizm tlen. Niedobrane powietrze obniża odporność na choroby oraz komfort snu, wywołuje też bóle głowy. Suche powietrze sprawia, że kurz unoszący się i roztocza, podrażniają wysuszone drogi oddechowe.
Przy wilgotności zbyt dużej powyżej 65%, wpływ na samopoczucie jest zły, może powodować infekcje dróg oddechowych.
Para wodna jest pożywką dla kurzu i roztoczy, więc też niekorzystna, stąd należy dbać również o czystość powietrza.
Ważna jest też temperatura: 20 - 22 stopnie.
Powietrze w domu poprawiając kwiaty doniczkowe: absorbcja dwutlenku węgla i substancji szkodliwych (amoniak wydzielany przez urządzenia biurowe, detergenty, dym papierosowy), dlatego kwiaty w zamian produkują tlen oraz zwiększają wilgotność. Najbardziej znane kwiaty pochłaniające toksyny to: skrzydłokwiat, figowiec, paprocie, zroślicha, dracena. Należy uważać z kwiatami na reakcję alergiczne.
Głównym zadaniem przy oczyszczaniu powietrza jest wykrywanie i eliminacja wszystkich zanieczyszczeń przez różnego rodzaju filtry, płyny bakteriobójcze, światła UV, fale, jonizację. Badania NASA i obserwacja roślinności sprawiły, że do głównego oczyszczenia (np. Firma MATEKO), używane są korzenie roślin jako główne ogniwo całego procesu, co przekłada się na oszczędność energii. Dla przykładu oczyszczacz jak ARIA, działający na zasadzie komina z turbiną, jako pionierskie urządzenie, wpływa pozytywnie na zdrowie, sprawdza się w walce z bakteriami pandemii, zwalcza i eliminuje nagromadzone i bakterie i wirusy.
Do eliminacji pyłków, roztoczy, sierści, zarodników pleśni, bakterii, wirusów oraz innych, można użyć urządzeń przeznaczonych do oczyszczania. Koszt to od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Większość urządzeń jest prostych w obsłudze oraz ma wymienne filtry, które odpowiadają za jakość oczyszczonego powietrza. Są różne klasy filtrów generujące filtrację na różnych poziomie: 85% do 99,5%, stąd różna cena.
Nawilżacz jest również bardzo istotnym urządzeniem do zoptymalizowania powietrza, by w pomieszczeniach panowała idealna dla zdrowia i samopoczucia wilgotność. Jest to istotne zwłaszcza w sezonie grzewczym, od października do kwietnia, bo właśnie wtedy powietrze w domu najbardziej się wysusza.
Przed zakupem należy sprawdzić wydajność dla powierzchni do oczyszczenia.
Osuszacze powietrza również pełnią bardzo ważną rolę, przy wilgotności w pomieszczeniach przekraczającą 60%, co jest właśnie przyczyną infekcji i grzybów występujących w suszarniach, łazienkach i piwnicach.
Do osuszenia niewielkiego pomieszczenia wystarczy wydajność 5-8 l/24 h, do domu - 15-20 l/24 h. Przepływ powietrza też jest ważny - od 100 do nawet 800 m3/h. Im ta wartość jest wyższa, tym urządzenie osuszy dane pomieszczenie szybciej.
Dobrym sposobem jest też odkurzacz centralny, coraz częściej montowany w domach jednorodzinnych.
https://www.morizon.pl/blog/sposoby-na-oczyszczanie-powietrza-w-mieszkaniu/
Fotografia źródło: https://dom.promedia.xyz/oczyszczacze-powietrza-zdrowe-powietrze-w-domu/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz