piątek, 23 lipca 2021

Podziemia w Lubaniu w Kamiennej Górze

 


Tajny, nazistowski obiekt w Lubaniu w Kamiennej Górze mieści ukryte pomieszczenia. 

Lubań na krótko przed zakończeniem wojny został zdobyty przez Armię Czerwoną. Ale później wojska niemieckie miasto odbiły - zaangażowano do tego wielkie siły, co, jak na końcówkę wojny i sytuację armii niemieckiej, było wydarzeniem spektakularnym. Wiele wskazuje więc na to, że armia Adolfa Hitlera zrobiła wszystko, aby zabezpieczyć wejście do Kamiennej Góry. 

Nazistowskie tajemnice Dolnego Śląska. Dolny Śląsk był szczególnym miejscem dla Nazistów. Te tereny podczas II Wojny Światowej wykorzystywali nie tylko jako swoje siedziby, ale i tajemnicze centra przeznaczone do badań. Prawdopodobnie Dolny Śląsk mógł zostać włączony w granice państwa niemieckiego, dlatego też tutaj Niemcy kryli kosztowności, archiwa i tajemnice. Podziemia wykorzystywane były jako schrony, tunele. 

Rok w rok odkrywane są nowe miejsca, i tak 2 lata temu natrafiono na ślad legendarnego Złotego Pociągu, w 2021 zostanie oddany do użytku kolejna sztolnia. 

W Lubaniu mogą być setki metrów korytarzy! Kilka dni temu rozpoczęły się odwierty. Został wykonany pierwszy o głębokości 20 metrów. Udało się natrafić na zespół podziemnych tuneli. Mają one być ze sobą połączone i zabezpieczone. Znajdować się tam mają śluzy i sztolnie, co zdecydowanie wskazuje na schron przeciwlotniczy. Jednak poczynione odkrycia wskazują, że nie był to zwykły schron, lecz być może miejsce związane z legendami dotyczącymi Lubania. Odkrywcy nie trafili w to miejsce na chybił trafił, posługiwali się odnalezionymi dokumentami i planami miejscowych podziemnych korytarzy. 

Po badaniach georadarowych będzie wiadomo, czy korytarze to plany czy rzeczywistość. 

pokazują rzeczywistość, a na ile są tylko roboczymi szkicami, ideami, których Niemcom nie udało się zrealizować. Badacze nie są pewni też na razie tego, co zastaną pod ziemią oraz funkcji obiektu. Być może było to szpital polowy, miejsce produkcji broni V, magazyn. Jest szansa, że zostaną tam odnalezione archiwalia lub rzeczy, które miały pozostać schowane pod ziemią. Niemcy wycofując się z tego miejsca postarali się o zniszczenie wszystkich wejść i zatarcie śladów po tunelach. Obiekt jest obecnie zalany wodą, lecz jest to jeden z nielicznych zamkniętych obiektów, który bardzo prawdopodobnie stanie się dostępny.

Koszty tego przedsięwzięcia to dziesiątki tysięcy złotych, które finansuje miasto Lubań. Jest możliwe, że korytarze staną się dostępne dla zwiedzających, jako kolejny obiekt turystyczny.

Nazistowskie podziemia i tunele na Dolnym Śląsku to ciągle nieodkryta tajemnica

Kamienna Góra, Zamek Książ, okolice Wałbrzycha, czy Szczawno Zdrój to szczególne miejsca, pełne pozostałości po II Wojnie Światowej, w tym niemieckiej działalności. Niektórzy badacze uważają, że jest to miejsce pełne skarbów, które jeszcze nie zostały odkryte. Istnieją również kontrowersyjne teorie o utrudnianiu grupom badawczym działań odkrywczych, o zamykaniu i strzeżeniu miejsc, gdzie Naziści mogli coś ukryć oraz o przeprowadzaniu badań pod ścisłym nadzorem.



Więcej: https://budynkowo.pl/news/tunele-na-dolnym-slasku/

https://wroclaw.se.pl/nazistowskie-podziemia-w-lubaniu-ludzka-stopa-nie-stanela-tu-od-75-lat-wideo-zdjecia-aa-dHMm-wxJW-kC6o.html

Foto: podziemia w Lubaniu,  https://pl.wikipedia.org/wiki/Podziemia_Kamiennej_G%C3%B3ry_w_Lubaniu#/media/Plik:Fb9-2.jpg

Foto: https://pl.wikipedia.org/wiki/Architektura_nazistowska#/media/Plik:Bundesarchiv_Bild_146-1987-003-09A,_Berlin,_Neue_Reichskanzlei,_Innenhof.jpg architektura nazistowska III Rzeszy 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz